Rutyna: mój pomocnik w osiąganiu spokoju
19 września 2017
Czy każdy może osiągnąć spokój?
3 października 2017

Czy jesteś zrównoważony/a emocjonalnie?

Czy znacie osoby, które są emocjonalnie bardzo wrażliwe i silnie reagują na wszystko, co je spotyka?

Takie, które są często spięte, a stres je paraliżuje?

A może znacie osoby, które nerwowo reagują na najmniejszą uwagę na swój temat?

A takie, które bardzo często doświadczają trudnych emocji np. smutku, gniewu?

Ciągle i nadmiernie wszystko analizują i bezustannie wychodzi im, że wszyscy są przeciwko nim, a świat jest podły?

Zamartwiają się i wszystkim nieustannie przejmują – od dzisiejszej pogody i opinii koleżanki o fryzurze, przez kłopoty w pracy czy z rodziną, po przyszłość swoich dzieci, kryzys gospodarczy oraz globalne ocieplenie.

A może sami tacy jesteście?

Właśnie tak – między innymi – może zachowywać się neurotyk.

 

Czy jesteś neurotykiem?

Neurotyczność jest cechą, która opisuje naszą emocjonalność. Nie jest to jakaś choroba, choć osobom neurotycznym jest jednak zwykle trudniej. Bo wszystko silnie przeżywają, bo nadinterpretują i za dużo myślą, bo nie potrafią się za bardzo przystosować emocjonalnie do warunków, innych ludzi i przeżyć, z jakimi przychodzi się im mierzyć.

Z jednej strony medalu mamy więc osoby o wysokiej neurotyczności – a więc często nerwowe, nieufne, lękliwe, spięte i nadwrażliwe emocjonalnie.

A co jest z drugiej?

Z drugiej mamy osoby o niskiej neurotyczności czyli zrównoważone emocjonalnie. I to wcale nie oznacza znieczulicy, oziębłości i pozbycia się emocji (daję głowę, że niejeden neurotyk tak sobie teraz pomyślał;-).

Osoby stabilne emocjonalnie to po prostu osoby, które nie dają się łatwo wyprowadzić z równowagi, są spokojne, potrafią się odprężyć, dobrze radzą sobie z różnymi obciążeniami, wiedzą w jaki sposób rozładować stres i się przesadnie wszystkim nie przejmować.

 

Jak to wyglądało u mnie…

Kiedyś do takiego „neurotycznego” opisu zachowań (chociaż oczywiście nie do wszystkich cech naraz) było mi dość blisko. Może nie jestem jakimś ekstremalnym przypadkiem, ale dobrze wiem, o czym mowa.

Ściskanie w żołądku, bo muszę z kimś porozmawiać, chociaż teoretycznie niby nie mam powodu, żeby się tym przejmować i przewidywać, że coś będzie nie tak….

Przeciągające się „doły”, popadanie w marazm, melancholię i apatię, chęć schowania się pod kocem przed wszystkimi problemami i unikania całego świata….

„Odgadywanie” co inni sobie o mnie myślą (a na pewno myślą źle!) i „wkładanie im w usta” słów, których nigdy nie powiedzieli (i pewnie wcale nie mają ochoty powiedzieć)…

Poczucie, że wśród innych jestem nie na miejscu, że zaraz wszyscy się zorientują, że się „nie nadaję” i „nie znam” i w ogóle to nie na sensu…

Silne, niepohamowane wyrażanie emocji (u mnie np. płacz w trudnych sytuacjach, ale są osoby które krzyczą, obrażają się, )…

 

Tak to wyglądało u mnie, choć „zakres możliwości” neurotyczności jest znacznie szerszy, no i „poziom zaawansowania” poszczególnych osób też bywa bardzo różny.

 

Czy można się nauczyć tego, jak zachowywać równowagę emocjonalną?

Tak. Można. Wiem to sama po sobie.

Nasza emocjonalność zmienia się pod wpływem różnych wydarzeń, zbierania doświadczeń życiowych. Ale nie musimy się im poddawać i czekać, aż zdarzy się w naszym życiu coś co spowoduje, że nasz odbiór rzeczywistości się zmieni (choćby na to, ze może ktoś się do mnie uśmiechnie albo zrobi mi przyjemność). Zresztą – często można zauważyć tendencję odwrotną, tzn., że interpretujemy różne wydarzenia zgodnie z naszym odbiorem świata (ktoś się uśmiechnął? Na pewno złośliwie! Albo czegoś ode mnie chce!).

Mamy jednak wpływ na to, w jaki sposób reagujemy i jak interpretujemy to, co nas spotyka.

 

Jak zmieniła się moja emocjonalność?

Szukałam w pamięci jakiegoś przełomowego momentu, wydarzenia, które pozwoliłoby mi stwierdzić, kiedy nastąpiła we mnie jakaś radykalna zmiana. Kiedy dokładnie zauważyłam, że w ogóle można dokonać zmiany i nauczyć się jak być spokojną, zrównoważoną osobą.

Ale nie znalazłam w swojej przeszłości takiej chwili. Bo to chyba jednak była w moim przypadku suma detali, codziennych doświadczeń, pozornie małoznaczących obserwacji i drobnych kroków, wykonywanych dzień po dniu. Bez nagłych, spektakularnych zwrotów akcji, zmian i olśnień.

Jednak, spoglądając na samą siebie sprzed np. 10, czy nawet 5 lat – widzę ogromną różnicę. Teoretycznie – mogłabym być teraz bardzo zestresowana, przejęta dzieckiem (i mającym za chwilę dołączyć drugim), sytuacją zawodową, finansową, przyszłością, sytuacją w kraju i na świecie…. W przejmowaniu się byłam naprawdę dobra, a powodów mi raczej przybywa niż ubywa. Mogłabym się regularnie zamartwiać i cierpieć z tego powodu na bezsenność. Mogłabym być przekonana, że nic mi się nie udaje i nigdy nie uda. Mogłabym unikać ludzi i jednocześnie na nich narzekać. Mogłabym wybuchać i nie panować nad sobą.

Ale tak nie jest.

Mimo tego, że – jak każdego – spotykają mnie różne niespodzianki od losu, niemiłe zawirowania i trudności, to zupełnie nie mam poczucia, że jest źle, że sobie nie radzę i że świat jest straszny. Wiem też, że to rezultat pracy nad sobą, budowania świadomości siebie, uczenia się tego, w jaki sposób radzić sobie z trudnościami i jak zachowywać spokój wewnętrzny.

Doświadczam emocji, przeżywam, ale potrafię je zauważyć, zaakceptować, przyjrzeć się sobie – a potem otrząsnąć się z nich i iść dalej, już bez emocjonalnego balastu. Nie mam problemu z tym, że ktoś mnie krytykuje (no, najczęściej, bo nie powiem, żeby to po mnie spływało jak po kaczce;). Potrafię zadbać o swój nastrój, nawet jeśli przeżywam trudne chwile i wiem jak „zebrać się w sobie”, gdy czeka mnie jakieś wyzwanie. Wiem, jak zareagować, jeśli ktoś (np. 2,5 letni syn:) mnie wyprowadza z równowagi. Nie podejmuję decyzji pod wpływem impulsu. Nie wybucham, ale też nie duszę w sobie emocji (a z tym zawsze miałam problem…).

Dopiero jak się to wszystko zapisze, to człowiek dostrzega, jak bardzo się zmienił… I jednocześnie to docenia! Bo powiem Wam, że czuję, że teraz jest mi znacznie łatwiej, czuję się pewniej i nie musze się tak koncentrować na sobie – zamiast na sprawach, którymi chcę się zająć.

 

Jak uczyłam się zachowywać spokój?

Tak jak pisałam wyżej – to nie było jedno wydarzenie, to nie był nagły zwrot ani cudowna technika, która spowodowała, że z dnia na dzień stałam się spokojna i zrelaksowana.

To były studia, lektury, warsztaty, ćwiczenia, codzienne próby i małe działania. Uczenie się tego, że jeśli najpierw poświęcę trochę czasu na uspokojenie się, to później będzie mi łatwiej stawić czoła stresującej sytuacji. Ustalanie ze sobą tego, jak zareagować. Uczenie się tego, jak zebrać i poukładać swoje myśli, żeby nie „atakowały” mnie one tuż przez snem. Zauważanie, że często to nie inni mają złe intencje, tylko ja je opatrznie interpretuję. Zastanawianie się nad tym, skąd biorą się we mnie różne emocje, jakie wyrobiłam sobie nawyki – i dlaczego czuję się w jakiejś chwili urażona, zadowolona albo smutna. To wszystko to tak naprawdę uczenie się siebie.

To wszystko wymaga nieustannej, codziennej pracy nad sobą. Nie ma tu gotowych rozwiązań, bo każdy z nas jest inny, ma inne doświadczenia i zmaga się z innymi problemami. Taka praca najczęściej jest samodzielna, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby korzystać ze wskazówek i podpowiedzi. Z książek. Z blogów. Z gotowych ćwiczeń. Warto szczególnie przemyśleć formę tej pracy, bo osoby neurotyczne mają tendencję do nadmiernego analizowania – ale zazwyczaj nigdzie ono nie prowadzi. Dlatego warto sięgać po wskazówki, lektury, uczyć się od innych jak pracować nad sobą.

Ułatwiacze

Takie, najróżniejsze „ułatwiacze” pracy nad sobą, dzięki którym można szybciej i efektywniej obniżyć neurotyczność proponujemy i my. Publikując teksty na blogu, dzieląc się ćwiczeniami, opowiadając o naszym narzędziu – Niezbędniku Spokojnego Umysłu i ucząc korzystania z niego. Do tego wszystkiego macie nieustannie dostęp.

A teraz chcemy Was wesprzeć także w sposób bardziej skoordynowany i pełniejszy kursem 21 kroków do życia ze spokojem. To nasza propozycja dla osób, które chcą w planowy, usystematyzowany sposób, z naszym wsparciem, pracować nad zyskaniem większej równowagi emocjonalnej i spokoju wewnętrznego.

I ten kurs daje efekty! Sprawdźcie jakie:

  • [czuję] przede wszystkim spokój wewnętrzny (…) daje sobie czas na reakcję, jeśli dochodzi do jakiegoś niemiłego zdarzenia.
  • jestem spokojniejszy, więcej rozumiem odnośnie mechanizmów powstawania lęku i udaje mi się stosować niektóre metody radzenia sobie z emocjami
  • mam większą świadomość co do techniki tworzenia negatywnych myśli, to pozwoliło mi trochę na kontrolę sposobu myślenia
  • znalazłam proste przerywniki, które umożliwiają mi odciąć się od skupiania na emocjach i ich analizowaniu. Wcześniej przy pracy nad sobą nie umiałam się oderwać od błędnego koła nakręcania swoich przeżyć poprzez nadmierną analizę, przedstawione tutaj konkretne pytania nie zostawiały na to miejsca

Dokładnie z zawartością kursu możecie zapoznać się tutaj.

Gdybyście mieli jakieś wątpliwości czy pytania napiszcie do nas: jacek@zespokojem.pl lub asia@zespokojem.pl

 

Asia

Aby obejrzeć webinar podaj imię i email
Podane dane są u nas bezpieczne, będziemy wysyłać Ci tylko i wyłącznie naszą ofertę
Zapisanie się na listę oczekujących na kurs 21 kroków do wolności od lęku poprzez podanie adresu email jest dobrowolne, jest jednak wymagane aby uzyskać dostęp do uczestnictwa w webinarze.
Wpisując adres email wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych do celów marketingowych zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. nr 133, poz. 883) , a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji handlowych środkami komunikacji elektronicznej wysyłanymi przez zespokojem.pl markę firmy Startup Management Jacek Sańko, Os. Kalinowe 5B/9, 62-090 Rokietnica.
Aby obejrzeć webinar podaj imię i email
Podane dane są u nas bezpieczne, będziemy wysyłać Ci tylko i wyłącznie naszą ofertę
Zapisanie się na listę oczekujących na kurs 21 kroków do życia ze spokojem poprzez podanie adresu email jest dobrowolne, jest jednak wymagane aby uzyskać dostęp do uczestnictwa w webinarze.
Wpisując adres email wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych do celów marketingowych zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. nr 133, poz. 883) , a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji handlowych środkami komunikacji elektronicznej wysyłanymi przez zespokojem.pl markę firmy Startup Management Jacek Sańko, Os. Kalinowe 5B/9, 62-090 Rokietnica.
Zapisz się na nasz newsletter i pobierz materiał ekstra
Podane dane są u nas bezpieczne, będziemy wysyłać Ci tylko i wyłącznie newsletter i naszą ofertę
Zapisanie się na newsletter poprzez podanie adresu email jest dobrowolne, jest jednak wymagane aby pobrać materiał ekstra do postu.
Osoby już zapisane na newsletter również mogą go pobrać wpisując swoje imię i adres e-mail
Zapisz się na nasz newsletter i odblokuj dostęp
Podane dane są u nas bezpieczne, będziemy wysyłać Ci tylko i wyłącznie newsletter i naszą ofertę
Zapisanie się na newsletter poprzez podanie adresu email jest dobrowolne, jest jednak wymagane aby odblokować dostęp do treści.
Jeżeli już jesteś zapisany/a na newsletter podają swoje imię i adres e-mail a system zapamięta Twoje dane.
Aby obejrzeć webinar podaj imię i email
Podane dane są u nas bezpieczne, będziemy wysyłać Ci tylko i wyłącznie naszą ofertę
Zapisanie się na listę oczekujących na kurs 21 kroków do życia ze spokojem poprzez podanie adresu email jest dobrowolne, jest jednak wymagane aby uzyskać dostęp do uczestnictwa w webinarze.
Wpisując adres email wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych do celów marketingowych zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. nr 133, poz. 883) , a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji handlowych środkami komunikacji elektronicznej wysyłanymi przez zespokojem.pl markę firmy Startup Management Jacek Sańko, Os. Kalinowe 5B/9, 62-090 Rokietnica.
Aby obejrzeć webinar podaj imię i email
Podane dane są u nas bezpieczne, będziemy wysyłać Ci tylko i wyłącznie naszą ofertę
Zapisanie się na listę oczekujących na kurs 21 kroków do życia ze spokojem poprzez podanie adresu email jest dobrowolne, jest jednak wymagane aby uzyskać dostęp do uczestnictwa w webinarze.
Wpisując adres email wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych do celów marketingowych zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. nr 133, poz. 883) , a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji handlowych środkami komunikacji elektronicznej wysyłanymi przez zespokojem.pl markę firmy Startup Management Jacek Sańko, Os. Kalinowe 5B/9, 62-090 Rokietnica.
Aby obejrzeć webinar podaj imię i email
Podane dane są u nas bezpieczne, będziemy wysyłać Ci tylko i wyłącznie naszą ofertę
Zapisanie się na listę oczekujących na kurs 21 kroków do życia ze spokojem poprzez podanie adresu email jest dobrowolne, jest jednak wymagane aby uzyskać dostęp do uczestnictwa w webinarze.
Wpisując adres email wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych do celów marketingowych zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. nr 133, poz. 883) , a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji handlowych środkami komunikacji elektronicznej wysyłanymi przez zespokojem.pl markę firmy Startup Management Jacek Sańko, Os. Kalinowe 5B/9, 62-090 Rokietnica.