Niezbędnik Spokojnego Umysłu – jak to działa?
12 września 2017
Czy jesteś zrównoważony/a emocjonalnie?
26 września 2017

Rutyna: mój pomocnik w osiąganiu spokoju

Cisza przed burzą

W niedzielę prowadziliśmy webinar. Wszystko przygotowane, strona z pokojem gotowa, narzędzia te same co podczas poprzednich webinarów. Narzędzia Youtube są przecież dopracowane, już z nich korzystaliśmy, nie ma obaw. Nasz hosting tylko wyświetla przekaz z Youtube, więc powinien wytrzymać ilość uczestników bez problemu. Skupiliśmy się na merytoryce, prezentacji i zagadnieniach, które chcieliśmy  poruszyć.

Burza

Webinar rozpoczął się punktualnie i zaczęło się. Na stronę z webinarem zaczęło wchodzić wiele osób i hosting zaczął blokować stronę, bo była wg nich zbyt obciążona (okazało się, że tak niestety firmy hostingowe robią). Część osób weszła do pokoju i mogła oglądać webinar, a część nie. Zaczęły przychodzić maile z informacjami o problemach z wejściem.

A my już byliśmy przecież w trakcie webinaru, pochłonięci treściami, które przekazywaliśmy na żywo. Zdążyliśmy zorientować się, że strona jest blokowana, ale jedyne co mogliśmy zrobić w tym konkretnym momencie to kontynuować webinar…

Zaraz po skończeniu webinaru wysłaliśmy przeprosiny za niemożliwość wejścia na stronę webinaru i udostępniliśmy materiały zapisanym osobom.

Następnego dnia, odtwarzając rano nagranie, zorientowaliśmy się, że prezentacja, którą przygotowaliśmy nie była widoczna dla uczestników webinaru. Obraz zawiesił się na widoku slajdów.

Kolejna wtopa. Wysłaliśmy kolejne przeprosiny z listą linków i wydłużonym czasem na korzystanie z oferty dla uczestników webinaru.

 

W tym momencie poczułem, jak wzbiera we mnie smutek i zniechęcenie. Pojawiły się w mojej głowie myśli podważające poczucie własnej wartości. Zauważyłem to jednak szybko i powiedziałem do siebie:

Ok. Powściągnij pędzące konie, zostaw ten temat na razie i skup się na tym co masz teraz do zrobienia. Wieczorem usiądziesz i wrócisz do tej sprawy.

I rzeczywiście się tak stało. Zająłem się tym co miałem w planach, a wieczorem usiadłem do Niezbędnika Spokojnego Umysłu i przyjrzałem się moim emocjom i myślom związanym z trudnościami webinarowymi.

Takie odłożenie rozmyślania o dręczącej sprawie na wieczór było możliwe dzięki rutynie.

Co ma do tego rutyna?

Mam tu na myśli rutynę pracy z Niezbędnikiem Spokojnego Umysłu, o którym pisała Asia w poprzednim poście. Rano i wieczorem zasiadam do mojego notatnika i przyglądam się moim myślom i emocjom. Rano krótko przyglądam się swoim aktualnym myślom i emocjom oraz temu, co mnie czeka. Wieczorem oczyszczam umysł i mierzę się z trudnościami, które mnie spotkały lub czytam rozwijające teksty.

Podejmując decyzję o odłożeniu dręczącej sprawy na wieczór wiedziałem, że wrócę do tego tematu w odpowiedniej chwili i w odpowiednich warunkach. To pozwoliło mi oderwać się od myśli o webinarze. Miałem zaufanie do siebie, ponieważ codziennie rano i wieczorem siadam do mojego Niezbędnika. Czasem jest to tylko parę minut, gdy okoliczności są niesprzyjające, ale staram się robić to codziennie. Zdarzają mi się też okresy przerwy, chociaż nie trwają one długo.

Rutyna czyli codzienne wykonywanie tych samych czynności, w tym przypadku przyglądanie się sobie rano i wieczorem, jest dla mnie kluczem do osiągnięcia i zachowania spokoju.

Tym razem było podobnie. Wieczorem w poniedziałek, po całym webinarowym Armagedonie, usiadłem do swojego Niezbędnika. Zapisałem co się stało starając się trzymać faktów i nie dodawać moich interpretacji. Następnie zapisałem swoje emocje i myśli, które się pojawiły a na koniec  działanie jakie w związku z tym chciałem podjąć. Analizując sytuację na spokojnie widziałem co mogę zrobić a czego nie, mogłem się więc skupić na tym co mogłem zrobić.

Co jednak, jeśli się nam nie uda zachować rutyny, lub uda, ale tylko przez chwilę?

Nic. Tak dobrze słyszałeś/aś. NIC. Próbujemy dalej. Dokładanie obwiniania siebie jest bez sensu, ponieważ powoduje tylko, że odsuwamy podjęcie kolejnej próby.

Lubię pojęcie antycznej cnoty, która współcześnie odpowiada pojęciu ćwiczenia charakteru. Polega ono na tym, żeby nie poddawać się, właśnie wtedy, gdy się potykasz. Ćwiczyć się w podnoszeniu się, pokonywaniu trudności. To potykając się i podnosząc ćwiczysz charakter, a nie wtedy, gdy wszystko idzie po Twojej myśli.

Wcześniejsze, nieudane próby się nie liczą, liczy się tylko ta najbliższa i to czy podejmiesz wyzwanie. To jest zdanie, które sobie najczęściej powtarzam, gdy nie udaje mi się wprowadzić zmian w jakiejś rutynie. Dzięki temu podchodzę do kolejnej próby bez obciążenia i zastanawiania się: a co jak znów mi się nie uda. Tak było, gdy zaczynałem trenować Karate (i często nie chciało mi się iść na trening) oraz pracować z Niezbędnikiem. Tak jest teraz, gdy próbuję rozciągać się wieczorem, a rano wykonać parę ćwiczeń, aby rozruszać stawy mając u boku biegającego Tadeusza.

Oczywiście czasem wygrywa „żądza” zalegnięcia na kanapie i oglądania nie zawsze sensownych seriali :). Nie trwa to jednak dłużej niż parę dni.

Czy zawsze tak było?

Wypracowanie stałej rutyny jest bardzo przyjemne, ale regularnie zdarzają się jakieś zmiany w naszym życiu i pojawia się potrzeba dostosowania jej do nowych warunków. Ciężka próba dla mojej niezbędnikowej rutyny nadeszła, gdy urodził się Tadeusz. Nagle zabrakło czasu na dotychczasowe zwyczaje i rytuały. Poranki konsumowało zajmowanie się Tadeuszem i śniadanie. Miałem na szczęście wieczory. Wtedy nadrabiałem pracę z Niezbędnikiem. Asia nie miała wolnych wieczorów, bo karmiła go piersią i usypiała. Ale gdy odstawiła synka jakieś parę miesięcy temu, moja rutyna „zadrżała” w posadach. Straciłem też wieczór, Tadeusz potrafił zasnąć nawet o 22, gdy nie miałem już siły na cokolwiek. Okazało się jednak, że rano mam parę dodatkowych minut, bo Tadzio zaczął nieco dłużej spać, wiec pojawiła się kolejna zmiana rutyny. Obecnie powoli odzyskuję też wieczory, ponieważ staramy się kłaść go spać wcześniej. Kolejny raz dostosowuję wiec swoją rutynę do nowych warunków.

Jak ją już (mam nadzieję) odzyskam, czeka mnie kolejna zmiana w listopadzie – drugie dziecko 🙂 Będzie to zapewne trzęsienie ziemi dla mojej świeżej rutyny, ale tak to właśnie wygląda. Jest to normalny proces. Ktoś mógłby się zapytać po co tak walczyć, dostosowywać się.

Dlatego, że bez pracy z Niezbędnikiem byłbym nie do zniesienia dla siebie i otoczenia. Wiem, że byłbym gorszym ojcem, mężem i ogólnie człowiekiem. Chodziłbym pełen złości i lęków. Już taki byłem, dlatego walczę o każdą minutę pracy z Niezbędnikiem.

 

Jak wykorzystać Niezbędnik do pracy na „negatywnymi” emocjami i myślami?

Chciałbyś także nauczyć się korzystać z Niezbędnika? Podstawowe zasady jego stosowania i kilka ćwiczeń znajdziesz w bezpłatnym e-booku, który można pobrać na naszej stronie.

Ale dodatkowo o wykorzystywaniu Niezbędnika do pracy nad sobą będziemy opowiadać podczas webinaru, w niedzielę 24 września o 18:00. Porozmawiamy o tym jak wykorzystać codzienne zapisywanie myśli do pracy z emocjami i myślami. Wystarczy zapisać się TUTAJ.

Jeśli chodzi o stronę techniczną, to nie powinno się już zdarzyć nic takiego, jak poprzednio 🙂 Zmieniliśmy firmę hostingową na taką, która nie blokuje stron przy dużym obciążeniu (takie też są jak się okazuje!), mamy też nowy program do webinarów. Testy wypadły obiecująco więc webinar powinien przebiegać bez zakłóceń. Wdrożone przez nas działania były też efektem osiągniętego spokoju, ponieważ praca z Niezbędnikiem spowodowała, że mogłem się skupić na działaniach naprawczych o nie rozpamiętywaniu niepowodzenia 🙂

 

Jacek

Aby obejrzeć webinar podaj imię i email
Podane dane są u nas bezpieczne, będziemy wysyłać Ci tylko i wyłącznie naszą ofertę
Zapisanie się na listę oczekujących na kurs 21 kroków do wolności od lęku poprzez podanie adresu email jest dobrowolne, jest jednak wymagane aby uzyskać dostęp do uczestnictwa w webinarze.
Wpisując adres email wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych do celów marketingowych zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. nr 133, poz. 883) , a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji handlowych środkami komunikacji elektronicznej wysyłanymi przez zespokojem.pl markę firmy Startup Management Jacek Sańko, Os. Kalinowe 5B/9, 62-090 Rokietnica.
Aby obejrzeć webinar podaj imię i email
Podane dane są u nas bezpieczne, będziemy wysyłać Ci tylko i wyłącznie naszą ofertę
Zapisanie się na listę oczekujących na kurs 21 kroków do życia ze spokojem poprzez podanie adresu email jest dobrowolne, jest jednak wymagane aby uzyskać dostęp do uczestnictwa w webinarze.
Wpisując adres email wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych do celów marketingowych zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. nr 133, poz. 883) , a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji handlowych środkami komunikacji elektronicznej wysyłanymi przez zespokojem.pl markę firmy Startup Management Jacek Sańko, Os. Kalinowe 5B/9, 62-090 Rokietnica.
Zapisz się na nasz newsletter i pobierz materiał ekstra
Podane dane są u nas bezpieczne, będziemy wysyłać Ci tylko i wyłącznie newsletter i naszą ofertę
Zapisanie się na newsletter poprzez podanie adresu email jest dobrowolne, jest jednak wymagane aby pobrać materiał ekstra do postu.
Osoby już zapisane na newsletter również mogą go pobrać wpisując swoje imię i adres e-mail
Zapisz się na nasz newsletter i odblokuj dostęp
Podane dane są u nas bezpieczne, będziemy wysyłać Ci tylko i wyłącznie newsletter i naszą ofertę
Zapisanie się na newsletter poprzez podanie adresu email jest dobrowolne, jest jednak wymagane aby odblokować dostęp do treści.
Jeżeli już jesteś zapisany/a na newsletter podają swoje imię i adres e-mail a system zapamięta Twoje dane.
Aby obejrzeć webinar podaj imię i email
Podane dane są u nas bezpieczne, będziemy wysyłać Ci tylko i wyłącznie naszą ofertę
Zapisanie się na listę oczekujących na kurs 21 kroków do życia ze spokojem poprzez podanie adresu email jest dobrowolne, jest jednak wymagane aby uzyskać dostęp do uczestnictwa w webinarze.
Wpisując adres email wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych do celów marketingowych zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. nr 133, poz. 883) , a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji handlowych środkami komunikacji elektronicznej wysyłanymi przez zespokojem.pl markę firmy Startup Management Jacek Sańko, Os. Kalinowe 5B/9, 62-090 Rokietnica.
Aby obejrzeć webinar podaj imię i email
Podane dane są u nas bezpieczne, będziemy wysyłać Ci tylko i wyłącznie naszą ofertę
Zapisanie się na listę oczekujących na kurs 21 kroków do życia ze spokojem poprzez podanie adresu email jest dobrowolne, jest jednak wymagane aby uzyskać dostęp do uczestnictwa w webinarze.
Wpisując adres email wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych do celów marketingowych zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. nr 133, poz. 883) , a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji handlowych środkami komunikacji elektronicznej wysyłanymi przez zespokojem.pl markę firmy Startup Management Jacek Sańko, Os. Kalinowe 5B/9, 62-090 Rokietnica.
Aby obejrzeć webinar podaj imię i email
Podane dane są u nas bezpieczne, będziemy wysyłać Ci tylko i wyłącznie naszą ofertę
Zapisanie się na listę oczekujących na kurs 21 kroków do życia ze spokojem poprzez podanie adresu email jest dobrowolne, jest jednak wymagane aby uzyskać dostęp do uczestnictwa w webinarze.
Wpisując adres email wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych do celów marketingowych zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. nr 133, poz. 883) , a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji handlowych środkami komunikacji elektronicznej wysyłanymi przez zespokojem.pl markę firmy Startup Management Jacek Sańko, Os. Kalinowe 5B/9, 62-090 Rokietnica.