Czy praca nad sobą działa jak cudowna tabletka na wszystko?
6 września 2017
Rutyna: mój pomocnik w osiąganiu spokoju
19 września 2017

Niezbędnik Spokojnego Umysłu – jak to działa?

Niezbędnik Spokojnego Umysłu – tak nazywamy nasze autorskie narzędzie, które na własne potrzeby stosujemy już od lat, a którego założeniami dzielimy się w Wami i tu na blogu, i przede wszystkim w e-booku, który możecie tu pobrać.

Niezbędnik jest efektem naszej pracy nad sobą, własnych poszukiwań, błędów, sprawdzania różnych rozwiązań i długiego procesu dostosowywania tego narzędzia do naszych potrzeb itp. W rezultacie powstała jednak pewna spójna, dość uniwersalna koncepcja tego, jak można pracować nad spokojem swojego umysłu: jak radzić sobie ze wszystkim, co mamy w głowie, z emocjami, z myślami, przekonaniami i oczekiwaniami.

Niżej chciałam Wam przybliżyć krótko ideę, która stoi za Niezbędnikiem. Bardziej szczegółowe wyjaśnienia, informacje o wykonywaniu ćwiczeń, same ćwiczenia itp. znajdują się samym e-booku.

 

Na czym polega działanie Niezbędnika?

Nasz Niezbędnik nie jest oczywiście żadnym cudownym lekarstwem. To po prostu pewna metoda pracy nad sobą, zawierająca określone zasady pracy i sposób ćwiczenia swojego umysłu. Ale wszystko zależy od tego czy i jak się do stosuje.

Tak naprawdę celem jest tu budowanie samoświadomości, czyli bycia w pełni świadomym tego, co się ze mną dzieje, jak reaguję i dlaczego. Ta świadomość oznacza, że wiem i rozumiem co czuję, myślę i robię. Poza tym oznacza także w pewnym stopniu „oddzielenie się” od własnych przeżyć i własnej perspektywy – takie przyglądanie się „z boku” własnym emocjom i myślom, po to, żeby właśnie lepiej je zrozumieć i uparcie się ich nie trzymać, jeśli nam nie służą.

Samoświadomość i zrozumienie samego siebie powoduje z kolei, że łatwiej nam uporać się z tym, co nam „siedzi w głowie” i znajdować dobre, trafne rozwiązania dla swoich problemów. Zresztą, razem z rosnącą samoświadomością najczęściej orientujemy się, że to nie inni są problemem, że nie świat wokół trzeba zmieniać. Wystarczy skupić się na sobie, na swoich reakcjach, postrzeganiu, a różne trudności „znikają” same.

Magia zapisywania

Ćwiczeniu samoświadomości służą różne działania: pewna rutyna związana z zastanawianiem się nad sobą, systematyczność, realizowane zadania. Obserwowalnym rezultatem tego treningu są nasze zapiski – bo Niezbędnik to forma notatnika, w którym warto zapisywać swoje myśli, wątpliwości, pytania, zastanawiać się nad tym, co czujemy, myślimy, jak działamy. Stąd te nasze postawy, oczekiwania czy przekonania się biorą i czy rzeczywiście są prawdziwe.

Zapisywanie tego wszystkiego jest bardzo ważne, bo to zupełnie coś innego, niż „mielenie” różnych myśli „w głowie”. Aczkolwiek forma jest tu już zupełnie dowolna – bo to w końcu narzędzie, który każdy dostosowuje do swoich potrzeb i chęci. I nie chodzi o to, żeby było „ładnie” i „pełnymi zdaniami”. Nie chodzi o to, że te zapiski muszą być rezolutne i nieść ze sobą konkretne rozwiązania. Bo one są tylko dla nas, nie musimy swoich zapisków nikomu pokazywać, ani się z nich tłumaczyć.

 

Jakie są efekty pracy z Niezbędnikiem?

Rezultaty naszej pracy są zawsze związane z celami, jakie sobie stawiamy – z tym nad czym decydujemy się pracować. A to mogą być różne sprawy, które dobiera się indywidualnie. Ktoś może chcieć pracować nad wybuchami złości albo często odczuwanym stresem. Ktoś inny nad nawykiem zamartwiania się. Ktoś może będzie chciał przepracować jakieś wydarzenia z przeszłości. Często jednak chodzi po prostu o to, żeby poczuć się lepiej z samym sobą. A na początku trudno nam określić co dokładnie jest problemem, co jest nie tak, o co mi właściwie chodzi!? I praca z Niezbędnikiem, prowadząc do lepszego poznania siebie, także pozwala to określić. Poprzez regularne przyglądanie się sobie, zadawanie sobie różnych pytań, odpowiadanie na nie, realizowanie zadań – uczymy się wiele o sobie i o tym, co nam pomaga i służy.

Uczymy się też tego, jak się w tej drodze wspierać. Żeby z jednaj strony jednak mobilizować się do pewnej zmiany, która – nie oszukujmy się – jest zazwyczaj trudna. A z drugiej – nie podcinać sobie skrzydeł, gdy nam coś nie wyjdzie, gdy się potkniemy albo zetkniemy z różnymi trudnościami.

W kwestii efektów stosowania Niezbędnika jest jeszcze jedna kluczowa sprawa: nasze zaangażowanie i regularność pracy. Niestety intensywnymi, ale krótkimi zrywami wiele się nie osiągnie. To jest w sumie trening jak każdy inny. Lepiej codziennie poświęcić 10 czy 15 minut na otwarcie notatnika i pochylenie się nad sobą i swoim dniem – nawet na bardzo podstawowym poziomie, niż „motywować się” do godzinnej pracy, jeśli „pary” starczy nam tylko na kilka dni.

To, co daje praca w takiej formie to przede wszystkim oczywiście lepsze poznanie siebie, rozumienie siebie, umiejętność odpowiadania na swoje potrzeby, „zaopiekowania się sobą” – a to w rezultacie skutkuje odczuwaniem spokoju, zamiast chaosu i nerwów.

Dlaczego ten spokój się pojawia?

Bo porządkujemy swoje myśli, wprost nazywamy różne emocje i przeżycia i uczymy się patrzeć na nie z dystansem. Bo często zauważamy jakich schemat, przyczynę swojego zachowania, możemy wrócić do swoich notatek i je ponownie przeanalizować. Bo poprawia się nasze samopoczucie – czujemy się lepiej sami ze sobą, ale tez najczęściej znacznie łaskawszym okiem patrzymy na ludzi wokoło (zdając sobie sprawę, że oni również walczą z różnymi swoimi demonami i czasem nie radzą sobie z tym najlepiej). Bo w końcu pracujesz w systematyczny i zorganizowany sposób, bazując na wskazówkach, pytaniach i zadaniach, które są przygotowane w ten sposób, żeby ułatwić Ci osiągnięcie rezultatów.

Pewien przykład konkretnego efektu opisał jakiś czas temu Jacek w poście Co mi daje prowadzenie Niezbędnika Spokojnego Umysłu?

 

Jak stosować Niezbędnik na co dzień?

Stosowanie Niezbędnika wymaga dyscypliny i pracy – nie będziemy Was oszukiwać, że „zrobi się samo”. Wprowadzenie jednak pewnych zasad i rutyny powoduje też, że łatwiej jest kontynuować prac, nawet gdy się nie chce albo mamy milion pilniejszych spraw na głowie. Ta rutyna powinna też być dostosowana do indywidualnych potrzeb i możliwości każdej osoby. Dla jednego będzie to 10 minut notowania po obudzeniu się, dla drugiego godzina lektury i zadanie wieczorem, a dla trzeciego coś jeszcze innego. Najważniejsze jest jednak, by trzymać się własnych postanowień i robić tyle, ile damy radę, zamiast narzekać, że się nie da.

Praca z Niezbędnikiem może przyjmować różne formy.

W najprostszej – jest to zadawanie sobie codziennie kilku podstawowych pytań i różne swobodne notatki dotyczące obserwacji samego siebie, swoich odczuć i doświadczeń. W wersjach bardziej zaawansowanych mogą to być także różne bardziej rozbudowane ćwiczenia, dostosowywane do konkretnej potrzeby i sytuacji. Czasem nawet realizuje się takie ćwiczenie przez kilka dni, albo wiele razy pod rząd – żeby poradzić sobie z jakąś trudnością. Można też do nich wracać do jakiś czas czy modyfikować. Kilka przykładów takich ćwiczeń znajduje się w e-booku, czasem dodawaliśmy je też do naszych postów. A najpełniejsza forma różnych, uporządkowanych ćwiczeń, poświęconych szeregowi zagadnień znajduje się w naszym kursie 21 kroków do spokojnego życia, którego sprzedaż rusza już 25 września. Te ćwiczenia to przegląd różnych metod, które też można wykorzystywać wielokrotnie, zmieniać i uzupełniać. Kurs zaczyna się 10 października, czyli już niedługo! Więcej o nim przeczytasz tutaj.

Dodatkowo, jako formę pracy nad sobą, można dodać także np. różne lektury – ale nie takie „zwyczajne”, tylko krótkie fragmenty inspirujących pozycji, które mają być podstawą późniejszych przemyśleń. Jacek nazwał tę formę pracy z tekstem czytaniem kontemplacyjnym.

 

Dołącz do naszego wspólnego wyzwania i stwórz swój Niezbędnik!

Większość osób mierzy się z różnymi trudnościami pracując nad sobą. To jest zawsze praca samodzielna, oparta na własnym wysiłku, dyscyplinie, przemyśleniach i wnioskach. Tym bardziej dobrze jest, szczególnie na początku, mieć wsparcie. W grupie jest po prostu znacznie łatwiej.

Takim wsparciem może być dla Was udział w wyzwaniu „Jak stworzyć własny Niezbędnik Spokojnego Umysłu, czyli narzędzie do opanowywania swoich emocji i myśli”, które rusza już od poniedziałku 18 września.

Jeśli chcecie zacząć korzystać z Niezbędnika (albo już korzystacie), uczyć się takiego odbierania rzeczywistości, żeby budować swój spokój, ćwiczyć radzenie sobie z emocjami i myślami – to wyzwanie jest właśnie dla Was!

W trakcie jego trwania każdy będzie tworzyć własne narzędzie do dbania o swój spokój, swoje zasady pracy, będziemy poznawać różne techniki i realizować ćwiczenia. Będziemy też wspierać się i motywować. Będziemy odpowiadać na pytania, wyjaśniać i pomagać, jeśli gdzieś po drodze pojawią się jakieś trudności.

Wyzwanie potrwa od 18 d 24 września – a więc cały przyszły tydzień.

Codziennie w trakcie wyzwania będziemy wysyłać maila ze wskazówkami i z zadaniem, a poza tym będziemy działać w zamkniętej grupie Życie ze spokojem (to jej członkowie wybrali temat naszego wyzwania!),

Możecie zapisać się tutaj. Zapraszamy!

 

Asia

Aby obejrzeć webinar podaj imię i email
Podane dane są u nas bezpieczne, będziemy wysyłać Ci tylko i wyłącznie naszą ofertę
Zapisanie się na listę oczekujących na kurs 21 kroków do wolności od lęku poprzez podanie adresu email jest dobrowolne, jest jednak wymagane aby uzyskać dostęp do uczestnictwa w webinarze.
Wpisując adres email wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych do celów marketingowych zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. nr 133, poz. 883) , a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji handlowych środkami komunikacji elektronicznej wysyłanymi przez zespokojem.pl markę firmy Startup Management Jacek Sańko, Os. Kalinowe 5B/9, 62-090 Rokietnica.
Aby obejrzeć webinar podaj imię i email
Podane dane są u nas bezpieczne, będziemy wysyłać Ci tylko i wyłącznie naszą ofertę
Zapisanie się na listę oczekujących na kurs 21 kroków do życia ze spokojem poprzez podanie adresu email jest dobrowolne, jest jednak wymagane aby uzyskać dostęp do uczestnictwa w webinarze.
Wpisując adres email wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych do celów marketingowych zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. nr 133, poz. 883) , a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji handlowych środkami komunikacji elektronicznej wysyłanymi przez zespokojem.pl markę firmy Startup Management Jacek Sańko, Os. Kalinowe 5B/9, 62-090 Rokietnica.
Zapisz się na nasz newsletter i pobierz materiał ekstra
Podane dane są u nas bezpieczne, będziemy wysyłać Ci tylko i wyłącznie newsletter i naszą ofertę
Zapisanie się na newsletter poprzez podanie adresu email jest dobrowolne, jest jednak wymagane aby pobrać materiał ekstra do postu.
Osoby już zapisane na newsletter również mogą go pobrać wpisując swoje imię i adres e-mail
Zapisz się na nasz newsletter i odblokuj dostęp
Podane dane są u nas bezpieczne, będziemy wysyłać Ci tylko i wyłącznie newsletter i naszą ofertę
Zapisanie się na newsletter poprzez podanie adresu email jest dobrowolne, jest jednak wymagane aby odblokować dostęp do treści.
Jeżeli już jesteś zapisany/a na newsletter podają swoje imię i adres e-mail a system zapamięta Twoje dane.
Aby obejrzeć webinar podaj imię i email
Podane dane są u nas bezpieczne, będziemy wysyłać Ci tylko i wyłącznie naszą ofertę
Zapisanie się na listę oczekujących na kurs 21 kroków do życia ze spokojem poprzez podanie adresu email jest dobrowolne, jest jednak wymagane aby uzyskać dostęp do uczestnictwa w webinarze.
Wpisując adres email wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych do celów marketingowych zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. nr 133, poz. 883) , a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji handlowych środkami komunikacji elektronicznej wysyłanymi przez zespokojem.pl markę firmy Startup Management Jacek Sańko, Os. Kalinowe 5B/9, 62-090 Rokietnica.
Aby obejrzeć webinar podaj imię i email
Podane dane są u nas bezpieczne, będziemy wysyłać Ci tylko i wyłącznie naszą ofertę
Zapisanie się na listę oczekujących na kurs 21 kroków do życia ze spokojem poprzez podanie adresu email jest dobrowolne, jest jednak wymagane aby uzyskać dostęp do uczestnictwa w webinarze.
Wpisując adres email wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych do celów marketingowych zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. nr 133, poz. 883) , a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji handlowych środkami komunikacji elektronicznej wysyłanymi przez zespokojem.pl markę firmy Startup Management Jacek Sańko, Os. Kalinowe 5B/9, 62-090 Rokietnica.
Aby obejrzeć webinar podaj imię i email
Podane dane są u nas bezpieczne, będziemy wysyłać Ci tylko i wyłącznie naszą ofertę
Zapisanie się na listę oczekujących na kurs 21 kroków do życia ze spokojem poprzez podanie adresu email jest dobrowolne, jest jednak wymagane aby uzyskać dostęp do uczestnictwa w webinarze.
Wpisując adres email wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych do celów marketingowych zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. nr 133, poz. 883) , a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji handlowych środkami komunikacji elektronicznej wysyłanymi przez zespokojem.pl markę firmy Startup Management Jacek Sańko, Os. Kalinowe 5B/9, 62-090 Rokietnica.