Jak odpoczywać żeby odpocząć?
28 czerwca 2017
Jak zachować samokontrolę? Pięć naukowych sposobów na utrzymanie kontroli nad swoimi myślami i działaniami
12 lipca 2017

Jak zaplanować spokojne wakacje?

Zbliża się okres urlopów i upragnionego wypoczynku. Jednak co zrobić, żeby rzeczywiście wypocząć podczas wakacji? Wbrew pozorom, to nie takie proste i musimy trochę wiedzieć o sobie, żeby wybrać najlepszy dla nas sposób odpoczynku. A nawet jak już wiemy, że wolimy wycieczki górskie od plażowania nad morzem lub zaleganie z książką w cieniu od intensywnego zwiedzania wszystkich dostępnych atrakcji, to wokół może pojawić wiele różnych „czynników zakłócających”, a nasze preferencje w różnych momentach życia mogą się zmieniać.

(Nie) spokojne wakacje

Był taki moment w moim życiu, że chodziłem spięty jak agrafka. Myślałem głównie o pracy i ważnych projektach jakie wtedy robiłem. Chciałem zmienić świat i tylko o tym rozmawiałem i myślałem. Nawet na wakacjach nie potrafiłem przestać. Miejsca wybierałem dość przypadkowo i zazwyczaj nastawiałem się na zwiedzanie wszystkiego co było w przewodniku. Wracałem często bardzo zmęczony po wakacjach i jakoś nie miałem poczucia, że wypocząłem. W pewnym momencie zadałem sobie pytanie:

Czy mogę coś zrobić, żeby wakacje były spokojne?

Teraz wiem że mogą, konieczne jest jednak przyjrzenie się sobie. Poniżej opiszę kilka kroków, które doprowadziły mnie do spokojnych wakacji, niezależnie od tego gdzie, jak i z kim je spędzam (oraz jakie niedogodności mnie spotkają). Rezerwuję sobie zawsze parę dni na przygotowanie mentalne do wakacji i podpowiadam na poniższe pytania. Jeżeli będziesz Chciał/a z nich skorzystać to pomocny może być mój komentarz oraz materiał ekstra.

Krok 1 Jakie są Twoje aktualne wartości?

Powtarzamy to jak mantrę, ale jest to klucz do wewnętrznej spójności i kompas przy podejmowaniu decyzji. Jeżeli masz określone (w sensie: przemyślane i spisane) wartości to wypisz je i się im przyjrzyj, uaktualnij, jeżeli jest taka potrzeba. Jeżeli nie masz ich określonych to weź kartkę i wypisz wszystko co jest dla Ciebie ważne w życiu. Następnie długopisem innego koloru zaznacz najważniejszą z nich i postaw przy niej cyfrę 1, później wybierz najważniejszą z  wartości, które pozostały i postaw przy niej cyfrę 2. Zrób tak z każda wypisaną wartością. Możesz je pogrupować wedle uznania, ułożyć w kategorie itp.

Co mają wartości wspólnego z wakacjami?

To mianowicie, że ich znajomość i umiejętność odwołania się do nich, powoduje, że nie mamy powodu rozpaczać, jeśli w wyniku wyboru wartości zamykają się przed nami pewne opcje. Np. oszczędzasz na remont mieszkania  i nie stać Cię na dalekie (albo bliskie) podróże, masz chorych rodziców/dziecko i nie możesz wyjechać w swoje ulubione miejsce, masz małe dziecko i nie możesz pojechać na kajaki czy obóz Karate (to ja:)), nie zdałeś egzaminu i musisz się uczyć w wakacje, masz rodzinę daleko i musisz połączyć wakacje z jej odwiedzeniem, bo rzadko tam jeździsz itp.

Wybranie tego, co jest dla Ciebie ważne (albo ważniejsze) ma swoje konsekwencje. To, że coś jest dla mnie wartością oznacza działanie, a nie tylko zapisanie czy mówienie o niej. Po to nadajmy stopnie ważności wartościom, żeby wiedzieć którą wybrać jeśli będę w konflikcie np. oszczędzanie czy drogie wakacje, rodzina czy samotna wyprawa itp.

Czasem można oczywiście je pogodzić, ale często jest to trudne albo niemożliwe i musimy wybierać.

W tym kroku utwierdzamy się w naszych wartościach i odrzucamy myślenie typu „Ach gdyby nie …. to bym sobie pojechał/a ……..”

 

Krok 2 Na czym Ci będzie zależeć podczas wakacji?

Wiemy już w jakich sprawach nam zależy tak ogólnie, jakie mamy możliwości. Teraz możemy przyjrzeć  się naszym aktualnym potrzebom w kontekście tego, co możemy w trakcie wakacji robić.

Warto wypisać sobie co na czym nam aktualnie zależy. Jeśli mieliśmy ciężki, intensywny okres wymagający np. pracy z ludźmi to możliwe, że wolelibyśmy odpocząć w ciszy z dala od tłumów. Jeżeli odwrotnie np. pracowaliśmy z dala od bezpośrednich kontaktów z ludźmi, to możemy chcieć pobyć wśród ludzi.

Mogą to być takie potrzeby  jak:

– wyspanie się

– poszwędanie się bez celu po mieście

– kontakt z naturą

– życie towarzyskiego

– aktywny wypoczynku

– pływanie

– poznanie nowych miejsc

– kontakt z kulturą

– i…. nie sposób tu wszystkich potrzeb wymienić.

Wypisanie swoich potrzeb i zdefiniowanie co przez nią rozumiem pomoże wybrać taka formę odpoczynku żeby ją zrealizować bez względu na okoliczności zewnętrzne np. pogodę, marudnych współtowarzyszy czy drogie przekąski. Nie możemy oczekiwać, że wakacje będą idealne pod każdym względem, ale możemy postarać się, żeby tak je zorganizować, żeby nasze najważniejsze potrzeby zostały zaspokojone. A im bardziej precyzyjnie je określimy, tym łatwiej będzie o realizację tych potrzeb. Nie wystarczy więc powiedzieć, że „chcę odpocząć”, albo „chcę mieć święty spokój” – trzeba postarać się jasno nazwać to, czego dokładnie potrzebuję, co chcę robić, przeżyć. Tylko wtedy mamy szansę tego doświadczyć i – co bardzo ważne – zauważyć, że te nasze potrzeby są realizowane (mimo, że wokół coś też szwankuje).

To jest kluczowa sprawa, żeby pamiętać po co jadę na wakacje, co jest moim celem.

 

Krok 3 Jak mogę zorganizować wakacje, żeby uwzględniały moje wartości i oczekiwania?

Jeżeli jadę sam to sprawa jest stosunkowo prosta. Wybieram sobie miejsce zgodnie z wartościami i potrzebami. Jeżeli jednak zmuszę uzgodnić wyjazd z rodziną lub znajomymi to muszę uwzględnić  ich potrzeby i pogodzić sposób spędzania czasu z oczekiwaniami innych członków rodziny lub znajomych.

Warto poprosić, żeby inni również wypowiedzieli swoje potrzeby w kwestii odpoczynku, zanim zaczniemy cokolwiek proponować.  Ważne, żeby komunikować potrzeby, a nie definiować miejsce w które chce się jechać.  Czasem potrzeb wszystkich osób na jednych wakacjach będzie trudno uwzględnić.  Można wtedy się skupić na tych, które można realizować tylko, gdy jesteście razem. Inne potrzeby można realizować w innych terminach samodzielnie. U mnie np. ważną potrzebą jest aktywność fizyczna, ale realizuję ją na co dzień, samodzielnie, a czasem wyjeżdżając sam na obozy Karate. Na wspólnych wakacjach skupiam się raczej na innych potrzebach: odpoczynku, wspólnych spacerach, rozmowach, byciu razem, cieszenia się przyrodą.

Mając potrzeby wszystkich i wiedząc jakie mamy wartości można zacząć proponować miejsce spędzania wakacji. Czasem z wartości będzie to już jasno wynikać, a do ustalenia pozostanie to, jak będziemy spędzać czas. Dobrym pomysłem jest spisanie tego, co będziemy robić w poszczególnych dniach mniej lub bardziej szczegółowo. Plan musi być elastyczny (nie ma nic gorszego niż odpoczywanie na rozkaz!) i na pierwszym miejscu musi być potrzeba, tak żeby móc dobrać inną aktywność, jeśli będzie np. zła pogoda.

Krok 4 Przygotuj się na to, że nie wszystko będzie tak, jak zaplanowałeś/aś  

Pamiętaj, że nie wszystko od Ciebie zależy, skoncentruj się więc na tym co jest w Twojej mocy. Nawet najlepszy plan nie wytrzymuje zderzenia z rzeczywistością, która zawsze jest nieprzewidywalna. W Twojej mocy jest jednak przyjęcie jej bez biadolenia i zamartwiania się, które utrudniają odpoczynek. Nie przejmuj się tym, że trzeba zmienić plany, pamiętając co jest twoim celem. Czy Twoim celem są idealne wakacje czy odpoczynek, pobycie z rodziną, znajomymi itp.? Ja zawsze wybieram tą drugą opcję. Mam tu w pamięci zawsze moją podróż na Sri Lankę o której już wspominałem w innym poście.  Była to moja pierwsze daleka podróż i będąc na lotnisku ja już byłem na wakacjach. 10h spóźnienia samolotu nie robił na nie żadnego wrażenia. Inni pasażerowie dostawali szału, a ja spokojnie czytałem sobie książkę i byłem szczęśliwy, że nie siedzę w biurze. Przypominam sobie tę sytuację za każdym razem, gdy jadę na wakacje. Podróż to już wakacje, nawet w korkach i rzęsistym deszczu:)

Nie ma więc złej pogody, korków, spóźnionego lotu, nie takiego hotelu itp. Dochodź swoich praw, ale po wakacjach. Na wakacjach bierz wszystko takie jak jest, inaczej po wakacjach będziesz bardziej „zestresowany” niż przed. Pomijam tu sytuacje ekstremalne typu wypadek, bankructwo biura, napaść, choroba itp. W takich sytuacjach cele się zmieniają i główny cel to bezpieczeństwo.

 

Ciesz się wakacjami bez względu na wszystko, czego Ci życzę.

Jacek

Materiał ekstra

Poniżej możesz też pobrać materiał: 4 kroki do spokojnych wakacji. Materiał dostępny jest tylko dla osób zapisanych na newsletter. Jeżeli chcesz go pobrać zapisz się. Osoby już zapisane mogą go pobrać podając imię i adres mail.

Zapisz się na nasz newsletter i pobierz materiał ekstra
Podane dane są u nas bezpieczne, będziemy wysyłać Ci tylko i wyłącznie newsletter i naszą ofertę
Zapisanie się na newsletter poprzez podanie adresu email jest dobrowolne, jest jednak wymagane aby pobrać materiał ekstra do postu.
Osoby już zapisane na newsletter również mogą go pobrać wpisując swoje imię i adres e-mail
Aby obejrzeć webinar podaj imię i email
Podane dane są u nas bezpieczne, będziemy wysyłać Ci tylko i wyłącznie naszą ofertę
Zapisanie się na listę oczekujących na kurs 21 kroków do wolności od lęku poprzez podanie adresu email jest dobrowolne, jest jednak wymagane aby uzyskać dostęp do uczestnictwa w webinarze.
Wpisując adres email wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych do celów marketingowych zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. nr 133, poz. 883) , a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji handlowych środkami komunikacji elektronicznej wysyłanymi przez zespokojem.pl markę firmy Startup Management Jacek Sańko, Os. Kalinowe 5B/9, 62-090 Rokietnica.
Aby obejrzeć webinar podaj imię i email
Podane dane są u nas bezpieczne, będziemy wysyłać Ci tylko i wyłącznie naszą ofertę
Zapisanie się na listę oczekujących na kurs 21 kroków do życia ze spokojem poprzez podanie adresu email jest dobrowolne, jest jednak wymagane aby uzyskać dostęp do uczestnictwa w webinarze.
Wpisując adres email wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych do celów marketingowych zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. nr 133, poz. 883) , a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji handlowych środkami komunikacji elektronicznej wysyłanymi przez zespokojem.pl markę firmy Startup Management Jacek Sańko, Os. Kalinowe 5B/9, 62-090 Rokietnica.
Zapisz się na nasz newsletter i pobierz materiał ekstra
Podane dane są u nas bezpieczne, będziemy wysyłać Ci tylko i wyłącznie newsletter i naszą ofertę
Zapisanie się na newsletter poprzez podanie adresu email jest dobrowolne, jest jednak wymagane aby pobrać materiał ekstra do postu.
Osoby już zapisane na newsletter również mogą go pobrać wpisując swoje imię i adres e-mail
Zapisz się na nasz newsletter i odblokuj dostęp
Podane dane są u nas bezpieczne, będziemy wysyłać Ci tylko i wyłącznie newsletter i naszą ofertę
Zapisanie się na newsletter poprzez podanie adresu email jest dobrowolne, jest jednak wymagane aby odblokować dostęp do treści.
Jeżeli już jesteś zapisany/a na newsletter podają swoje imię i adres e-mail a system zapamięta Twoje dane.
Aby obejrzeć webinar podaj imię i email
Podane dane są u nas bezpieczne, będziemy wysyłać Ci tylko i wyłącznie naszą ofertę
Zapisanie się na listę oczekujących na kurs 21 kroków do życia ze spokojem poprzez podanie adresu email jest dobrowolne, jest jednak wymagane aby uzyskać dostęp do uczestnictwa w webinarze.
Wpisując adres email wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych do celów marketingowych zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. nr 133, poz. 883) , a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji handlowych środkami komunikacji elektronicznej wysyłanymi przez zespokojem.pl markę firmy Startup Management Jacek Sańko, Os. Kalinowe 5B/9, 62-090 Rokietnica.
Aby obejrzeć webinar podaj imię i email
Podane dane są u nas bezpieczne, będziemy wysyłać Ci tylko i wyłącznie naszą ofertę
Zapisanie się na listę oczekujących na kurs 21 kroków do życia ze spokojem poprzez podanie adresu email jest dobrowolne, jest jednak wymagane aby uzyskać dostęp do uczestnictwa w webinarze.
Wpisując adres email wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych do celów marketingowych zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. nr 133, poz. 883) , a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji handlowych środkami komunikacji elektronicznej wysyłanymi przez zespokojem.pl markę firmy Startup Management Jacek Sańko, Os. Kalinowe 5B/9, 62-090 Rokietnica.
Aby obejrzeć webinar podaj imię i email
Podane dane są u nas bezpieczne, będziemy wysyłać Ci tylko i wyłącznie naszą ofertę
Zapisanie się na listę oczekujących na kurs 21 kroków do życia ze spokojem poprzez podanie adresu email jest dobrowolne, jest jednak wymagane aby uzyskać dostęp do uczestnictwa w webinarze.
Wpisując adres email wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych do celów marketingowych zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. nr 133, poz. 883) , a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji handlowych środkami komunikacji elektronicznej wysyłanymi przez zespokojem.pl markę firmy Startup Management Jacek Sańko, Os. Kalinowe 5B/9, 62-090 Rokietnica.