Jak się nauczyć odgryzać i zadbać o własne potrzeby czyli czy każdy może nauczyć się asertywności?
30 maja 2017
Gdy myślisz, że nie jesteś i nigdy nie będziesz człowiekiem sukcesu
14 czerwca 2017

Jak sobie poradzić, gdy spotka nas kradzież lub oszustwo?

Nie wiem czy jest na świecie osoba, która nigdy nie spotkała się z kradzieżą albo oszustwem. Żyjemy z ludźmi i wśród ludzi i zdarzają się w tym gronie osoby, które są nam, delikatnie mówiąc, nieprzychylne.  W takiej sytuacji znalazła się jedna z naszych Czytelniczek. Nie znamy szczegółów jej historii. Otrzymaliśmy tylko prośbę o odpowiedź na pytanie: jak sobie poradzić gdy nas ktoś okradnie lub oszuka.

Pamiętam jak byliśmy z Asią w podróży poślubnej w Barcelonie i poszliśmy na targ. To był piękny targ pełen egzotycznych owoców i warzyw. Zmówiliśmy jakiś świeżo wyciskany sok za parę euro. Nagle zrobiło się zamieszanie i zauważyłem, że nie mam w kieszeni 100 Euro. No i prysł cały czar wyjazdu. Złość, wściekłość, że dałem się tak „zrobić”. Myśl, że jestem sierotą straszną, bo przecież wiadomo, że w takich miejscach trzeba bardziej uważać. No i klasyczne pytanie dlaczego mnie to spotyka. Przed wyjazdem miałem dużo pracy i stresu. Chciałem przyjemnie spędzić czas z Asią w miłym miejscu, a tu taka sytuacja.  Zaznaczę tu, że stoicyzm nie był mi jeszcze wtedy znany i „mieliłem” te myśli przez resztę wyjazdu.

 

Jak więc poradzić sobie, gdy spotka nas kradzież lub oszustwo?

Zastanówmy się nad tym, co się z  nami dzieje, gdy zostaniemy oszukani lub ktoś nas okradnie. Po pierwsze pojawia się lawina emocji takich jak złość, lęk, wściekłość, smutek itp. Po drugie czujemy się gorsi i zostaje nadszarpnięte nasze poczucie własnej wartości. Po trzecie mamy poczucie, że spotkało nas coś wyjątkowo złego i mamy straszliwego pecha.

A jakby na to spojrzeć nieco inaczej?

To emocje powodują, że czujemy się źle a nie to że kradzież lub oszustwo nas spotkało.

Czynów innych ludzi nie kontrolujemy, ale nad swoimi emocjami możemy zapanować.

To, że emocje pojawiają się w takiej sytuacji jest rzeczą normalna. Nie musimy się jednak w nich zatracać i oddawać kontroli nad sobą. W opanowaniu emocji może pomóc skupienie się na oddechu oraz medytacja w ruchu lub medytacja przyrody. O wszystkich tych formach możecie poczytać w poście „Uwaga, uwaga zakwitły drzewa! Czyli jak nie przegapić wiosny praktykując uważność w ruchu”.

Zastanówmy się nad względnością postrzegania tej samej sytuacji. Załóżmy, że możemy zobaczyć co dana osoba zrobiła z ukradzionymi  100Euro. W pierwszej wersji widzimy jak osoba cieszy się i chwali się przed innymi złodziejami, jak pięknie okradła turystę. Będziemy słusznie oburzeni i wściekli. Co jednak, gdybyśmy zobaczyli inną wersję? Osoba, która nas okradła idzie i kupuje pampersy i słoiczki z jedzeniem dla dziecka i wraca do odrapanego mieszkania, a wita ją w domu małe dziecko cieszące się na widok jedzenia. Pewnie bylibyśmy nadal źli, że dlaczego naszym kosztem karmi swoje dziecko, ale nasze oburzenie byłoby może mniejsze. Sama sytuacja dla nas się nie zmieniła. Nadal ktoś nas okradł, ale na obie te sytuacje patrzylibyśmy inaczej.

Chcę tym samym pokazać, że same wydarzenia są neutralne, a to my nadajemy im kontekst i możemy  dać naszym emocjom wybrzmieć, ale nie ma sensu im ulegać, bo bywają bardzo względne.

Są osoby, które wyobrażają sobie, że osoba, która ich okradła lub oszukała zrobiła to w „dobrym” celu. Osłabiają tym samym siłę negatywnych emocji związanych z tym wydarzeniem. Można powiedzieć, że się samooszukują, ale zyskują tym więcej spokoju, a miej zamartwiania się.  Każdy wybiera co woli 🙂

 

To nie Twoja wina, że ktoś Cię okradł albo oszukał!

Często po takiej przykrej sytuacji pojawia się myśl, że to nasza wina, że spotkała nas kradzież lub oszustwo, bo nie byliśmy wystarczająco ostrożni. A to woda na młyn dla naszych myśli, które zaczynają tworzyć historię o tym, jak to się do niczego nie nadajemy itp.

Ale to przecież zupełnie nie jest prawda. To nie my przecież dopuściliśmy się takiego czynu, nie my ponosimy odpowiedzialność za to, co robią inni ludzie. Nie jest też przecież możliwe, żeby czytać w myślach wszystkich wokoło – a skoro nie mamy takiej umiejętności, bo nie ma sensu oskarżać się, że czegoś nie dopilnowaliśmy.

Można oczywiście po doświadczeniu kradzieży albo oszustwa dość do wniosku, że możemy coś zrobić, żeby w przyszłości zabezpieczyć się lepiej. Ale nie wynika z tego, że to my jesteśmy odpowiedzialni za to, że ktoś zrobił nam coś złego.

 

Nie jesteś głupi, nierozsądny, mało przewidujący itd… dlatego, że ktoś Cię wykorzystał.

Jesteśmy wartościowi dlatego, że jesteśmy!!!  I nic tej wartości nie może nam odebrać. Złodziej/ka lub oszust/ka nie może nas tej wartości pozbawić czy umniejszyć. Bardzo pięknie ujęła to Eleonora Roosevelt:

„Nikt nie może sprawić, byś poczuł się gorszy bez twojego przyzwolenia.”

Co to oznacza? Że to my decydujemy o tym czy jakieś słowa albo czyny innych osób sprawią, że poczujemy się gorsi. Możemy je przecież różne zinterpretować, możemy je zignorować, możemy wyciągnąć z nich jakieś wnioski. Ale poczujemy się gorsi dopiero, gdy sami się na to zgodzimy – gdy zaczniemy o sobie myśleć tak, jak osoba, która nas okradła albo oszukała.

 

Zauważając u siebie myśli podważające naszą wartość  traktujmy je jak sygnał, że uruchomił się mechanizm „mielenia myśli” i warto przyjrzeć się tym myślom. Zobaczyć czy ile w nich jest prawdy, a ile szumu naszych myśli podsycanych emocjami. Najlepiej zapisać sobie je na kartce i zadać sobie pytanie: czy aby na pewno to jest prawda?

 

To nie my mamy się wstydzić i samobiczować, ale nasz oprawca!

Pamiętajmy, że podważając swoją wartość w wyniku kradzieży lub oszustwa oddajemy niejako władzę nad sobą złodziejowi lub oszustowi. Nie dość, że zostaliśmy ograbieni to jeszcze nasz oprawca pomniejsza naszą wartość. I my się na to godzimy. Czy na pewno tego chcemy?

Rzućmy przekleństwo, krzyczmy, kopnijmy coś, ale nie oddawajmy innych do ręki naszego poczucia własnej wartości!! Nie uzależniajmy go od czynów innych osób, wymierzonych przeciwko nam.

 

Kradzież lub oszustwo nie jest najgorszą rzeczą jaka się może nam przytrafić w życiu

W sytuacji silnych emocji wywołanych przez wydarzenie uznawane przez nas za negatywne mamy tendencję do myślenia, że jesteśmy jakoś szczególnie dotknięci przez los. Postrzegamy siebie jako wyjątkowo pokrzywdzonych w porównaniu do innych ludzi. Często zatracamy się w takim myśleniu.

Lepiej zmienić trochę perspektywę. Mierzmy wszystko, co się wydarza w naszym życiu, właściwą miarą. Coś, co dla nas jest tragedią dla innych może być marzeniem, żeby mieć tylko takie problemy. Może się to wydawać dziwne, ale jest to bardzo dobra technika wytrącenia nas z zatracenia się w naszym wielkim nieszczęściu.

Pomyślmy tak: z dwojga złego co bym wybrał: kradzież czy ciężką chorobę; oszustwo czy niedołężność? Odpowiedz nasuwa się sama. To nie jest tylko czcze gadanie, ale rzeczywistość wielu ludzi, którzy chętnie by się z nami zamienili.

Takie spojrzenie pozwoli szybciej uporać się z całą sytuacją. Ja korzystam z niego bardzo często, gdy zmagam się z różnymi trudnościami i zawsze odnosi to skutek.

 

Nie życzę nikomu z nas doświadczenia kradzieży czy oszustwa. Jeżeli jednak spotka nas coś takiego warto odwołać się do podejścia o którym pisałem wyżej. Łatwiej wtedy sobie poradzić emocjonalnie z doznaną stratą i krzywdą.

Jacek

 

Materiał ekstra

Poniżej możesz też pobrać materiał: Ćwiczenie na wypadek oszustwa lub kradzieży. Materiał dostępny jest tylko dla osób zapisanych na newsletter. Jeżeli chcesz go pobrać zapisz się. Osoby już zapisane mogą go pobrać podając imię i adres mail.

 

Zapisz się na nasz newsletter i pobierz materiał ekstra
Podane dane są u nas bezpieczne, będziemy wysyłać Ci tylko i wyłącznie newsletter i naszą ofertę
Zapisanie się na newsletter poprzez podanie adresu email jest dobrowolne, jest jednak wymagane aby pobrać materiał ekstra do postu.
Osoby już zapisane na newsletter również mogą go pobrać wpisując swoje imię i adres e-mail

 

 • Wartościowa notka! Ale z tą zmianą perspektywy bym uważała, żeby nie doprowadziła do umniejszenia krzywdy, która nam się stała. To nic złego, czuć się źle, kiedy spotkało nas coś nieprzyjemnego i zakłamywanie rzeczywistości, ignorowanie naszych uczuć może doprowadzić do większej szkody niż pożytku.

  • Jacek

   To prawda, że to nic złego czuć się źle ale gdy emocje przeradzają się natrętne myśli i zaczynamy atakować samego siebie warto zmienić perspektywę.

   • Pewnie! Zgadzam się w zupełności! 🙂

 • Natalia Szcześniak

  Bardzo się cieszę, że trafiłam na ten blog 🙂 to prawda, że nie warto się samobiczować za to, że ktoś nam coś zrobił. Niby proste, ale w praktyce ciężko takie myślenie zastosować 😉

  • Jacek

   Warto sobie przypomnieć o tym poście jak emocje po wyrządzeniu nam krzywdy zaczną przeradzać się w samobiczowanie:)

 • Tomek

  Dzieki bardzo za ten wpis, wielka pomoc w trudnym czasie, świetna robota

  • Jacek

   Cieszymy się, że mogliśmy pomóc:)

Subscribe to our newsletter

FreshMail.pl
 
Aby obejrzeć webinar podaj imię i email
Podane dane są u nas bezpieczne, będziemy wysyłać Ci tylko i wyłącznie naszą ofertę
Zapisanie się na listę oczekujących na kurs 21 kroków do wolności od lęku poprzez podanie adresu email jest dobrowolne, jest jednak wymagane aby uzyskać dostęp do uczestnictwa w webinarze.
Wpisując adres email wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych do celów marketingowych zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. nr 133, poz. 883) , a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji handlowych środkami komunikacji elektronicznej wysyłanymi przez zespokojem.pl markę firmy Startup Management Jacek Sańko, Os. Kalinowe 5B/9, 62-090 Rokietnica.
Aby obejrzeć webinar podaj imię i email
Podane dane są u nas bezpieczne, będziemy wysyłać Ci tylko i wyłącznie naszą ofertę
Zapisanie się na listę oczekujących na kurs 21 kroków do życia ze spokojem poprzez podanie adresu email jest dobrowolne, jest jednak wymagane aby uzyskać dostęp do uczestnictwa w webinarze.
Wpisując adres email wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych do celów marketingowych zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. nr 133, poz. 883) , a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji handlowych środkami komunikacji elektronicznej wysyłanymi przez zespokojem.pl markę firmy Startup Management Jacek Sańko, Os. Kalinowe 5B/9, 62-090 Rokietnica.
Zapisz się na nasz newsletter i pobierz materiał ekstra
Podane dane są u nas bezpieczne, będziemy wysyłać Ci tylko i wyłącznie newsletter i naszą ofertę
Zapisanie się na newsletter poprzez podanie adresu email jest dobrowolne, jest jednak wymagane aby pobrać materiał ekstra do postu.
Osoby już zapisane na newsletter również mogą go pobrać wpisując swoje imię i adres e-mail
Zapisz się na nasz newsletter i odblokuj dostęp
Podane dane są u nas bezpieczne, będziemy wysyłać Ci tylko i wyłącznie newsletter i naszą ofertę
Zapisanie się na newsletter poprzez podanie adresu email jest dobrowolne, jest jednak wymagane aby odblokować dostęp do treści.
Jeżeli już jesteś zapisany/a na newsletter podają swoje imię i adres e-mail a system zapamięta Twoje dane.
Aby obejrzeć webinar podaj imię i email
Podane dane są u nas bezpieczne, będziemy wysyłać Ci tylko i wyłącznie naszą ofertę
Zapisanie się na listę oczekujących na kurs 21 kroków do życia ze spokojem poprzez podanie adresu email jest dobrowolne, jest jednak wymagane aby uzyskać dostęp do uczestnictwa w webinarze.
Wpisując adres email wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych do celów marketingowych zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. nr 133, poz. 883) , a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji handlowych środkami komunikacji elektronicznej wysyłanymi przez zespokojem.pl markę firmy Startup Management Jacek Sańko, Os. Kalinowe 5B/9, 62-090 Rokietnica.
Aby obejrzeć webinar podaj imię i email
Podane dane są u nas bezpieczne, będziemy wysyłać Ci tylko i wyłącznie naszą ofertę
Zapisanie się na listę oczekujących na kurs 21 kroków do życia ze spokojem poprzez podanie adresu email jest dobrowolne, jest jednak wymagane aby uzyskać dostęp do uczestnictwa w webinarze.
Wpisując adres email wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych do celów marketingowych zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. nr 133, poz. 883) , a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji handlowych środkami komunikacji elektronicznej wysyłanymi przez zespokojem.pl markę firmy Startup Management Jacek Sańko, Os. Kalinowe 5B/9, 62-090 Rokietnica.
Aby obejrzeć webinar podaj imię i email
Podane dane są u nas bezpieczne, będziemy wysyłać Ci tylko i wyłącznie naszą ofertę
Zapisanie się na listę oczekujących na kurs 21 kroków do życia ze spokojem poprzez podanie adresu email jest dobrowolne, jest jednak wymagane aby uzyskać dostęp do uczestnictwa w webinarze.
Wpisując adres email wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych do celów marketingowych zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. nr 133, poz. 883) , a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji handlowych środkami komunikacji elektronicznej wysyłanymi przez zespokojem.pl markę firmy Startup Management Jacek Sańko, Os. Kalinowe 5B/9, 62-090 Rokietnica.