„Żal poświąteczny” – co zrobić gdy nasze oczekiwania wobec Świąt rozmijają się z rzeczywistością?
19 kwietnia 2017
Co Cię czeka na naszym blogu w najbliższym czasie? Nasze plany na najbliższe miesiące.
3 maja 2017

Czy lubisz podróżować tak bardzo jak myślisz?

Już za chwilkę zacznie się wyjątkowo w tym roku długi weekend majowy, a wraz z nim czas wolny. Co z nim zrobić? Jeśliby inspirować się tym co serwuje nam prasa i reklama to koniecznie wyjechać. Najlepiej gdzieś w ciekawe miejsce. Zauważyliście, że podróże stały się jakiś czas temu prawie obowiązkowym hobby i rozrywką? Nawet, jeśli kogoś nie stać albo nie za bardzo lubi podróżować często wskazuje wyjazdy jako swój cel albo marzenie. Oddziaływanie telewizji i internetu jest w tym zakresie bardzo silne, tak silne, że często nie zastanawiamy się czy podróże to jest rzeczywiście to, czego chcemy najbardziej?

Ja osobiście lubię podróżować, ale z drugiej strony podróże nie są moim priorytetem. Jeśli będzie okazja i możliwość – to super, jeśli jednak na drodze stoją ważniejsze sprawy – no to trudno, nie mam zamiaru stawiać wszystkiego na głowie, żeby tylko gdzieś jechać. Nie tylko w tej formie widzę najlepszy odpoczynek i rozrywkę. Niby to oczywiste, ale sam doszedłem do takiego wniosku po różnych przemyśleniach, bo mnie też nie ominął syndrom przekonania, że na wakacjach trzeba wyjechać – i to najlepiej za granicę.

Podróżować można chcieć i lubić (chociaż nie zawsze ma się taką możliwość), albo tego zwyczajnie nie chcieć. I każdy wybór jest ok. Ale co zrobić, żeby nasze decyzje w tej kwestii były rzeczywiście nasze, a nie wynikały z obrazów i opowieści innych osób?

 

A co, jeśli nie chcę podróżować?

Matylda na swoim blogu Calm Station opisuje ciekawą sytuację. Podczas spotkania w pracy z innymi kobietami rozmawiały o swoim rozumieniu szczęścia, miłości, roli pracy itd. We wszystkich tych tematach miały podobne zdanie. Rozmowa się przyjemnie układała i Matylda, gdy doszły do tematu podróży, podzieliła się osobistą refleksją: „może i odkrywanie świata faktycznie jest ciekawe, ale ja zdecydowanie wolę od niego ten moment, kiedy po ciężkim dniu wracam do domu, pod kocyk, do mojego chłopaka, moich książek i kotów.” Pozostałe uczestniczki rozmowy zmieszały się nieco i czuć było, że ta wypowiedź nie pasuje do obrazu kobiety rozwijającej się. Bo jak sama autorka pisze: gdzie rozwój, a gdzie kapcie i koc?

Jesteśmy istotami społecznymi i lubimy przynależeć do różnych grup społecznych. Ale przynależność do grup wiąże się z przestrzeganiem jakichś reguł, zasad, wyznawaniem podobnych wartości albo chociaż noszeniem podobnych w stylu ubrań. Grupy mają swoje „wymagania”, a my czytając określone gazety, blogi, strony, oglądając określone programy poznajemy te wymagania. I tak chcąc należeć do grupy osób rozwijających się nie możemy stać w miejscu i wolny czas powinniśmy spędzać na poznawaniu bliższego i dalszego świata. Nie możemy „tracić” czasu na wylegiwanie się. Nie ma oczywiście w tym nic złego, o ile nam to odpowiada. Trzeba jednak uważać, żeby nie uzależniać własnej wartości od spełniania tych wymagań.

Jeżeli nie bardzo lubisz podróżować lub czasem wolisz koc i leniuchowanie w domu to lepiej zadbać o siebie i nie podążać za trendem podróżowania. Nie będziesz przez to gorszy czy gorsza od innych, a lepiej zadbasz o siebie i lepiej wypoczniesz.

Nie musisz poddawać się trendowi na podróżowanie jeżeli tego nie chcesz. Nie pomniejsza to Twojej wartości jako człowieka. 

 

A czy podróżowanie jest dla Ciebie wartością?

Żeby nie podążać ślepo za trendami trzeba jednak wiedzieć: Czego  ja w zasadzie chcę?

Tu pojawi się zapewne długa lista różnych rzeczy. Wśród nich mogą być takie sprawy jak podróże, rodzina, przyjaciele, sport itp. Podróże zresztą często mogą oznaczać realizację różnych wartości: odpoczynek, poznawanie świata, czas z rodziną… Bywa jednak tak (i to często), że musimy w danej chwili wybierać z pośród wykluczających się rzeczy, których chcemy.

Ja na przykład teraz, gdy pisze tego posta myślałem sobie, jakbym chętnie teraz przygotowywał się do długiego weekendu. Ahh… Wyjechać gdzieś tylko we dwoje, w spokoju się wyspać, połazić gdzieś bez celu, jeść dobry obiad i napić się dobrego wina…

To nie jest marudzenie ani żal, że nie jestem gdzie indziej. To raczej konfrontacja dwóch wartości. Odgłos drugiej „wartości” dobiega z oddali: waśnie słyszę tupot nóżek i wolanie: tiatia, tiata, tiata. Podbiega do mnie Tadeusz i chce na rączki, żeby się przytulić. Po chwili zaczyna się nudzić i naciskać wszystkie klawisze na klawiaturze komputera, które są w jego zasięgu.

Od dawna nie mam wątpliwości, która wartość u mnie ma większe znaczenie. Rodzina jest ważniejsza niż podróże, czasem też niż odpoczynek. Na tym etapie, na którym już teraz jestem myśl o tym jak fajnie byłoby wyjechać i wszystko zostawić jest tylko myślą z której nie powstaje „historia” o tym jaki jestem biedny i takie tam 🙂

Wybranie wartości takich jakie chcę realizować, nie oznacza braku zmęczenia i znużenia. Każda wartość niesie ze sobą również nieprzyjemne momenty, to nieuniknione. Jeżeli jednak jest to dla nas ważne, przyjmujemy te konsekwencje naszego wyboru bez narzekania i marudzenia 🙂

Nie wyjeżdżam, bo inne wartości są dla mnie ważniejsze i niemożność wyjazdu jest konsekwencją wyboru wartości. 

 

A jeśli lubię podróże i chcę podróżować?

Pamiętam taką scenę, gdy ponad 10 lat temu leciałem na Sri Lankę. Siedziałem sobie na lotniku po odprawie i czekałem na samolot. W pewnym momencie pasażerowie otrzymali komunikat, że lot jest opóźniony o 10h. Widziałem jak na twarzach ludzi maluje się wściekłość i złość. Większość  zaczęła rzucać różnymi epitetami. Pani obwieszczające nam ten komunikat zaproponowała obiad.  Przy stolikach większość osób nadal była wściekła i rozmawiała o tej sytuacji. Ja natomiast byłem już na wakacjach od momentu wyjścia z domu z plecakiem. Byłem tak uradowany tym, że jadę pierwszy raz w życiu w taką podróż, że opóźnienie nie zrobiło na mnie żadnego wrażenia. Nie musiałem siedzieć w pracy, miałem przy sobie grubą książkę  i niczego więcej nie potrzebowałem. Często przypominam sobie tę chwilę kiedy gdzieś jadę. Wtedy niezależnie od sytuacji czy trudności występujących przed i podczas wakacji powtarzam sobie w myślach tekst piosenki „Przygoda, przygoda każdej chwili szkoda”, żeby pamiętać, żeby cieszyć się tym czasem tak czy inaczej 🙂

 

Jadąc w podróż przypomnij sobie po co jedziesz. Jeżeli chcesz odpocząć, traktuj wszystkie nieprzewidziane zdarzenia typu spóźnienie jak coś najnormalniejszego w świecie.  To pewne, że nie wszystko pójdzie dokładnie tak jak chcesz. Ale jak się złościsz to nie odpoczywasz 🙂

Przed wyjazdem możesz też podpisać ze sobą kontrakt, w którym wynotujesz jakich rzeczy nie będziesz robić podczas odpoczynku i/lub jakie będziesz robić np.:

Nie będę odbierał/a telefonów z pracy.

Nie będę sprawdzać maila (wyłączę przychodzenie powiadomień o mailu).

Nie będę myślał/a o pracy.

Nie będę myślał/a o innych problemach.

Będę przyglądać się wszystkiemu z zainteresowaniem.

Taki kontrakt pozwoli Ci być w teraźniejszości, to znaczy nie myśleć o przeszłości, ani o tym co Cię czeka. Skupisz się na tym co dzieje się tu i teraz.

 

Co więc robić w długi weekend? Podjąć decyzję zgodnie z wartościami i się tego trzymać . Trudności przyjąć „na klatę” jako coś normalnego i cieszyć się majem gdziekolwiek nie będziemy.

Ja, jeśli się uda, zamierzam odpoczywać na powietrzu, na jakimś długim spacerze. Jeśli będzie lało to będę się ganiał samochodzikami z Tadeuszem w domu, a w przerwach deszczu biegał z nim po kałużach 🙂 A wieczorem jakiś odmóżdżający film akcji, jeżeli Asia pójdzie spać wcześniej, a jeśli nie to kolejny odcinek serialu, który wspólnie oglądamy. Miłej majówki 🙂

 

Poniżej możesz też pobrać wskazówki jak cieszyć się długim weekendem bez względu na okoliczności.

Materiał dostępny jest tylko dla osób zapisanych na newsletter. Jeżeli chcesz go pobrać zapisz się.

Osoby już zapisane mogą go pobrać podając imię i adres mail.

 

Zapisz się na nasz newsletter i pobierz materiał ekstra
Podane dane są u nas bezpieczne, będziemy wysyłać Ci tylko i wyłącznie newsletter i naszą ofertę
Zapisanie się na newsletter poprzez podanie adresu email jest dobrowolne, jest jednak wymagane aby pobrać materiał ekstra do postu.
Osoby już zapisane na newsletter również mogą go pobrać wpisując swoje imię i adres e-mail

 

 

  • Dziękuję za odniesienie do mojego tekstu i za to, że sami poruszyliście u siebie ten temat. Cieszę się, bo właśnie w związku z majówką zaobserwowałam już w internecie kilka komentarzy o podobnej treści – że podróżowanie jest pewną fajną (rozwijającą, dodatkową) opcją, a nie przymusem. Bo tak naprawdę każdy sposób spędzania wolnego czasu jest OK, tak długo, jak długo zgodny jest z naszymi potrzebami, a nie oczekiwaniami innych. (Swoją drogą, śmiesznie mi się pisze te słowa, bo moja majówka zapowiada się w tym roku wyjątkowo podróżniczo i aktywnie 😉 ).

    • Jacek

      Podróżowanie jest w zasadzie tylko przykładem różnych spraw, sfer, wartości, które konkurują o naszą uwagę. Fajnie to podsumował Tomasz Mazur mówiąc, że obecnie problemem nie jest brak wartości ale ich nadmiar i trudność wyboru. Miłego czasu spędzonego w Szwajcarii 🙂

Aby obejrzeć webinar podaj imię i email
Podane dane są u nas bezpieczne, będziemy wysyłać Ci tylko i wyłącznie naszą ofertę
Zapisanie się na listę oczekujących na kurs 21 kroków do wolności od lęku poprzez podanie adresu email jest dobrowolne, jest jednak wymagane aby uzyskać dostęp do uczestnictwa w webinarze.
Wpisując adres email wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych do celów marketingowych zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. nr 133, poz. 883) , a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji handlowych środkami komunikacji elektronicznej wysyłanymi przez zespokojem.pl markę firmy Startup Management Jacek Sańko, Os. Kalinowe 5B/9, 62-090 Rokietnica.
Aby obejrzeć webinar podaj imię i email
Podane dane są u nas bezpieczne, będziemy wysyłać Ci tylko i wyłącznie naszą ofertę
Zapisanie się na listę oczekujących na kurs 21 kroków do życia ze spokojem poprzez podanie adresu email jest dobrowolne, jest jednak wymagane aby uzyskać dostęp do uczestnictwa w webinarze.
Wpisując adres email wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych do celów marketingowych zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. nr 133, poz. 883) , a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji handlowych środkami komunikacji elektronicznej wysyłanymi przez zespokojem.pl markę firmy Startup Management Jacek Sańko, Os. Kalinowe 5B/9, 62-090 Rokietnica.
Zapisz się na nasz newsletter i pobierz materiał ekstra
Podane dane są u nas bezpieczne, będziemy wysyłać Ci tylko i wyłącznie newsletter i naszą ofertę
Zapisanie się na newsletter poprzez podanie adresu email jest dobrowolne, jest jednak wymagane aby pobrać materiał ekstra do postu.
Osoby już zapisane na newsletter również mogą go pobrać wpisując swoje imię i adres e-mail
Zapisz się na nasz newsletter i odblokuj dostęp
Podane dane są u nas bezpieczne, będziemy wysyłać Ci tylko i wyłącznie newsletter i naszą ofertę
Zapisanie się na newsletter poprzez podanie adresu email jest dobrowolne, jest jednak wymagane aby odblokować dostęp do treści.
Jeżeli już jesteś zapisany/a na newsletter podają swoje imię i adres e-mail a system zapamięta Twoje dane.
Aby obejrzeć webinar podaj imię i email
Podane dane są u nas bezpieczne, będziemy wysyłać Ci tylko i wyłącznie naszą ofertę
Zapisanie się na listę oczekujących na kurs 21 kroków do życia ze spokojem poprzez podanie adresu email jest dobrowolne, jest jednak wymagane aby uzyskać dostęp do uczestnictwa w webinarze.
Wpisując adres email wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych do celów marketingowych zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. nr 133, poz. 883) , a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji handlowych środkami komunikacji elektronicznej wysyłanymi przez zespokojem.pl markę firmy Startup Management Jacek Sańko, Os. Kalinowe 5B/9, 62-090 Rokietnica.
Aby obejrzeć webinar podaj imię i email
Podane dane są u nas bezpieczne, będziemy wysyłać Ci tylko i wyłącznie naszą ofertę
Zapisanie się na listę oczekujących na kurs 21 kroków do życia ze spokojem poprzez podanie adresu email jest dobrowolne, jest jednak wymagane aby uzyskać dostęp do uczestnictwa w webinarze.
Wpisując adres email wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych do celów marketingowych zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. nr 133, poz. 883) , a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji handlowych środkami komunikacji elektronicznej wysyłanymi przez zespokojem.pl markę firmy Startup Management Jacek Sańko, Os. Kalinowe 5B/9, 62-090 Rokietnica.
Aby obejrzeć webinar podaj imię i email
Podane dane są u nas bezpieczne, będziemy wysyłać Ci tylko i wyłącznie naszą ofertę
Zapisanie się na listę oczekujących na kurs 21 kroków do życia ze spokojem poprzez podanie adresu email jest dobrowolne, jest jednak wymagane aby uzyskać dostęp do uczestnictwa w webinarze.
Wpisując adres email wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych do celów marketingowych zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. nr 133, poz. 883) , a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji handlowych środkami komunikacji elektronicznej wysyłanymi przez zespokojem.pl markę firmy Startup Management Jacek Sańko, Os. Kalinowe 5B/9, 62-090 Rokietnica.