Czy jesteś wolnym człowiekiem?
5 stycznia 2017
Jak się zachować po stłuczce?
2 lutego 2017

Czego nie zrobisz siłą woli choćby nie wiem co?

Miałem pięknie zaplanowany poprzedni tydzień. Co prawda przed długim weekendem zachorował Tadeusz, ale wolne dni sprzyjały opiece nad nim, a do poniedziałku przecież wyzdrowieje. I prawie tak się stało. Niestety w niedzielę dostał wysypki i w poniedziałek zamiast do pracy pojechaliśmy z synem do lekarza. W rezultacie wypadł mi cały dzień, a przecież we środę rozpoczynaliśmy przedsprzedaż kursu 21 kroków do wolności od lęku, a do tego  musiałem przygotować stronę zapisu na webinar. Do tego trening w poniedziałek, wtorek i czwartek, bo pod koniec stycznia egzamin na kolejny stopień karate.

Przyszedł więc ten nieszczęsny poniedziałek, a wraz z nim złość na to, że nic nie jest tak jak chcę. Dzień upłynął mi na zajmowaniu się synem, zajmowaniu się w międzyczasie pilnymi sprawami i późnym treningu. Wieczorem przyszła refleksja. Znów liczyłem na to, że wszystko będzie tak, jak sobie zaplanowałem, tylko dlatego, że ja tego chcę. Kolejny raz pomyliłem rzeczy, które są ode mnie zależne, z tymi, które zależne nie są. A jeśli jakaś rzecz jest niezależna od moich planów czy wysiłków, to żadne moje starania tego nie zmienią. Mogę się spinać, lepiej planować, narzekać na niesprzyjający wszechświat, ale są takie rzeczy, na które i tak nie mam wpływu. Tak było w przypadku niedzielnej wysypki Tadzia i zmiany moich poniedziałkowych planów.

Jest taki refren piosenki Paktofoniki pod tytułem „Jestem Bogiem”

„Jestem Bogiem
Uświadom to sobie sobie
Ty też jesteś Bogiem
Tylko wyobraź to sobie sobie”

Fundamentalnie nie zgadzam się z tymi słowami. Owszem, często nam się wydaje, że jesteśmy bogami, ale to nieprawda. Można by nawet zaryzykować stwierdzenie, że współcześnie próbuje nam się wmówić, że jesteśmy wszechmocni! Że tak naprawdę wszystko jest w zasięgu ręki, tylko trzeba więcej pracować, bardziej się starać, działać z zapałem, mieć silną wolę i pozytywnie myśleć.

Oczywiście możemy dużo, mamy moc wprowadzania zmian – ale musimy pamiętać, że mimo wszystko nasze możliwości są ograniczone. Jest sfera na którą mamy 100% wpływu i taka gdzie takiego wpływu nie mamy:

  1. Mamy wpływ przede wszystkim na siebie, ale już w dużo mniejszym stopniu na innych ludzi czy okoliczności zewnętrzne. W 100% zależne od nas jest to, co robimy z naszymi myślami, emocjami i działaniami.
  2. W mniejszym lub większym stopniu niezależne jest wszystko, co nie jest naszym dziełem i nie zależy całkowicie od nas: nasza przyszłość, decyzje i zachowania podejmowane przez innych, różne wypadki losowe. Wpływamy na innych ludzi i przyszłość, ale nie w 100%, zawsze to ostatecznie inny człowiek podnajmuje decyzję, a los często sprawia niespodzianki.

I w tym kontekście kluczowe jest nauczenie się tego, by oddzielać od siebie rzeczy, które są od nas zależne (i które możemy zmienić) od tych, które są niezależne (i w związku z tym lepiej się z nimi pogodzić).

Przenikanie się rzeczy zależnych i niezależnych

Zawsze mamy całkowity wpływ na to, jak na rzeczy niezależne zareagujemy. Nie mamy wpływu na to czy ktoś do nas wyśle maila czy zadzwoni, ale mamy wpływ na to czy odbierzemy mail czy telefon. Jeżeli odbierzmy to od nas zależy jak zareagujemy na otrzymaną wiadomość. Jak odpowiemy, czy się zdenerwujemy, czy zmienimy plany itd. Na to wszystko mamy wpływ.

Nie mamy (całkowitego) wpływu także np. na to czy dziecko zachoruje czy nie. Mamy jednak wpływ na to, jak przyjmiemy tę informację i konieczność zmiany naszych planów. Czy wpadniemy w złość, czy zaakceptujemy sytuację i wybierzemy najlepszy sposób działania.

Oczywiście brak wpływu nie oznacza automatycznie, że nie muszę o nic dbać, zajmować się jakąś kwestią, bo rezultat nie zależy tylko ode mnie. Różne rzeczy nie zależą może całkowicie od naszej woli, jednak możemy wpłynąć na prawdopodobieństwo wystąpienia wielu zdarzeń, starając się zmniejszyć zagrożenie tymi niesprzyjającymi, a zwiększyć szanse pojawienia się sytuacji pomyślnych. Możemy np. dbać o to, żeby dziecko było ciepło ubrane, łykało witaminy i tran i zwiększamy tym samym prawdopodobieństwo, że nie zachoruje, ale niestety nigdy nie mamy pewności, że tak się stanie. Możemy dbać o zdrowie, dobrze się odżywić i nie palić i tym samym zwiększać prawdopodobieństwo nie zachorowania na serce czy inne choroby. Działania te nie gwarantują, że nigdy nie zachorujemy na chorobę, której chcemy przeciwdziałać, mimo wszystko wydaje mis się, że warto podejmować działania i być w grupie osób, które „kupują los” na brak choroby, niż w grupie, która zwiększa swoje szanse na zachorowanie.

Ponieważ jednak nigdy (poza własnymi myślami i działaniami) nie mamy całkowitego wpływu na sprawy wokół nas ważne jest też to, żeby przygotować się na obrót zdarzeń inny, niż taki jakiego byśmy sobie życzyli.  To jest ważne, bo gdy nie uświadamiamy sobie, że nie na wszystko mamy wpływ, zaczynamy te kwestie mieszać. Niestety wtedy jedyny rezultat, jaki osiągamy w przypadku, gdy coś „się posypie” to złość, nerwy, narzekanie i frustracja.

Powtórzę: na rzeczy niezależne nie mamy całkowitego wpływu. Gdy się wydarzą najlepszą strategią jest po pierwsze ich zaakceptowanie i pogodzenie się, że nie jest tak, jak chcieliśmy. Po prostu nie mamy na to wpływu, więc nie ma sensu koncentrować się na obwinianiu siebie lub innych za to, co się wydarzyło, albo rozpamiętywanie tego, co mogliśmy zrobić inaczej. Dopiero w momencie, gdy to zrozumiemy  możemy podjąć adekwatne działania, które ułatwią nam rozwiązanie sytuacji.

A co w takim razie z rzeczami zależnymi od nas?

Całkowity wpływ mamy na nasze myśli, to co robimy z emocjami oraz to jakie działania podejmiemy. Wpływ ten musimy jednak sami wyćwiczyć angażując nasz umysł racjonalny. Nasz „automatyczny program” umysłu nie zakłada autorefleksji i panowania nad emocjami oraz myślami. Zakłada działania automatyczne wszędzie, gdzie to tylko możliwe. Działamy zwykle zgodnie z wyuczonymi schematami, nawykami, nie zastanawiając się nad mechanizmem i przyczynami własnych zachowań. Przykłady, które ja obserwowałem u siebie to np.:

– Coś nie idzie po mojej myśli – uruchamiam złość i okazuję ją innym.

– Nie wiem co się wydarzy w przyszłości – uruchamiam zamartwianie się

– Ktoś zajechał mi drogę – uruchamiam emocje i pomstuję na kierowcę

Nie musimy tak reagować. Mamy wpływ na to jaki rodzaj reakcji wybierzemy na bodziec, który się pojawił. Nasza reakcja nie musi być automatyczna. Nauczenie się reagowania refleksyjnego jest trudne, ale możliwe. I nie jest to twierdzenie wymyślone na potrzeby tego wpisu. Wymyślili je starożytni stoicy jako podstawę filozofii stoickiej. Myślę, że współcześnie jest jeszcze bardziej aktualne.

 

Na koniec wrócę jeszcze do tekstu Paktofoniki. Ich założenia podsumowałbym tak: nikt z nas nie jest Bogiem, bo nie panuje całkowicie nad wydarzeniami zewnętrznymi. Mamy jednak ogromną moc panowania nad „wydarzeniami wewnętrznymi” musimy się jednak tego nauczyć i podtrzymywać codziennym treningiem 🙂

Próbkę takiego treningu znajdziecie np. w naszym darmowym e-booku, który można pobrać ze strony. O stosowanych ćwiczeniach będziemy też opowiadać na najbliższym darmowym webinarze (już w środę 25 stycznia!). A osobom, które chciałyby uzyskać bardziej kompleksowe wsparcie w zmienianiu nawyków myślowych polecamy nasz kurs on-line.

 

Jacek

Subscribe to our newsletter

FreshMail.pl
 
Aby obejrzeć webinar podaj imię i email
Podane dane są u nas bezpieczne, będziemy wysyłać Ci tylko i wyłącznie naszą ofertę
Zapisanie się na listę oczekujących na kurs 21 kroków do wolności od lęku poprzez podanie adresu email jest dobrowolne, jest jednak wymagane aby uzyskać dostęp do uczestnictwa w webinarze.
Wpisując adres email wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych do celów marketingowych zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. nr 133, poz. 883) , a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji handlowych środkami komunikacji elektronicznej wysyłanymi przez zespokojem.pl markę firmy Startup Management Jacek Sańko, Os. Kalinowe 5B/9, 62-090 Rokietnica.
Aby obejrzeć webinar podaj imię i email
Podane dane są u nas bezpieczne, będziemy wysyłać Ci tylko i wyłącznie naszą ofertę
Zapisanie się na listę oczekujących na kurs 21 kroków do życia ze spokojem poprzez podanie adresu email jest dobrowolne, jest jednak wymagane aby uzyskać dostęp do uczestnictwa w webinarze.
Wpisując adres email wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych do celów marketingowych zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. nr 133, poz. 883) , a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji handlowych środkami komunikacji elektronicznej wysyłanymi przez zespokojem.pl markę firmy Startup Management Jacek Sańko, Os. Kalinowe 5B/9, 62-090 Rokietnica.
Zapisz się na nasz newsletter i pobierz materiał ekstra
Podane dane są u nas bezpieczne, będziemy wysyłać Ci tylko i wyłącznie newsletter i naszą ofertę
Zapisanie się na newsletter poprzez podanie adresu email jest dobrowolne, jest jednak wymagane aby pobrać materiał ekstra do postu.
Osoby już zapisane na newsletter również mogą go pobrać wpisując swoje imię i adres e-mail
Zapisz się na nasz newsletter i odblokuj dostęp
Podane dane są u nas bezpieczne, będziemy wysyłać Ci tylko i wyłącznie newsletter i naszą ofertę
Zapisanie się na newsletter poprzez podanie adresu email jest dobrowolne, jest jednak wymagane aby odblokować dostęp do treści.
Jeżeli już jesteś zapisany/a na newsletter podają swoje imię i adres e-mail a system zapamięta Twoje dane.
Aby obejrzeć webinar podaj imię i email
Podane dane są u nas bezpieczne, będziemy wysyłać Ci tylko i wyłącznie naszą ofertę
Zapisanie się na listę oczekujących na kurs 21 kroków do życia ze spokojem poprzez podanie adresu email jest dobrowolne, jest jednak wymagane aby uzyskać dostęp do uczestnictwa w webinarze.
Wpisując adres email wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych do celów marketingowych zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. nr 133, poz. 883) , a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji handlowych środkami komunikacji elektronicznej wysyłanymi przez zespokojem.pl markę firmy Startup Management Jacek Sańko, Os. Kalinowe 5B/9, 62-090 Rokietnica.
Aby obejrzeć webinar podaj imię i email
Podane dane są u nas bezpieczne, będziemy wysyłać Ci tylko i wyłącznie naszą ofertę
Zapisanie się na listę oczekujących na kurs 21 kroków do życia ze spokojem poprzez podanie adresu email jest dobrowolne, jest jednak wymagane aby uzyskać dostęp do uczestnictwa w webinarze.
Wpisując adres email wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych do celów marketingowych zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. nr 133, poz. 883) , a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji handlowych środkami komunikacji elektronicznej wysyłanymi przez zespokojem.pl markę firmy Startup Management Jacek Sańko, Os. Kalinowe 5B/9, 62-090 Rokietnica.
Aby obejrzeć webinar podaj imię i email
Podane dane są u nas bezpieczne, będziemy wysyłać Ci tylko i wyłącznie naszą ofertę
Zapisanie się na listę oczekujących na kurs 21 kroków do życia ze spokojem poprzez podanie adresu email jest dobrowolne, jest jednak wymagane aby uzyskać dostęp do uczestnictwa w webinarze.
Wpisując adres email wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych do celów marketingowych zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. nr 133, poz. 883) , a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji handlowych środkami komunikacji elektronicznej wysyłanymi przez zespokojem.pl markę firmy Startup Management Jacek Sańko, Os. Kalinowe 5B/9, 62-090 Rokietnica.